СВОБОДА, СПРАВЕДЛИВІСТЬ, СОЛІДАРНІСТЬ
Tuesday, 17.05.2022, 04:42
ГлавнаяРегистрацияВход Приветствую Вас Guest | RSS

Меню сайта

Допомога тут
NeedHelp ПРОФНВФ

Додайте собі!

Код:

Форма входу

Ми в соцмережах

Пошук по сайту

Главная » 2014 » August » 21 » ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ ПО-ЄВРОПЕЙСЬКІ
16:46
ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ ПО-ЄВРОПЕЙСЬКІ

Які вони «європейські стандарти життя»? Як європейці народжують дітей, як виховують їх, як чоловіки та жінки спілкуються між собою, чи мають справді ту рівність, якої прагнуть?

 

Жінки та чоловіки

Європа – це континент рівності прав. Одним із основних є рівність між чоловіками та жінками.
У різних країнах ЄС ситуація є різною, але присутня загальна тенденція: рух у бік рівних можливостей, рівних обов’язків та рівних доходів чоловіків та жінок. Найбільшого успіху тут досягли скандинавські країни.

У Швеції, наприклад, чоловіки беруть активну участь у догляді за немовлятами. Тривалість відпустки по догляду за дитиною становить 480 днів, і її може брати будь-хто з батьків, розподіляючи на свій розсуд (по місяцю, по тижню, по дню і навіть по годині). 90 днів з загальних 480 надається окремо кожному з батьків. Цю відпустку кожен із них зобов’язаний взяти, і не може передати іншому.

Цей рівний розподіл обов’язків дає жінкам більше часу на роботу та соціальне життя. Кількість жінок на високих посадах зростає: якщо у 2006 році лише 29% компаній (державних або приватних) очолювали жінки, то в 2012-му році цей показник досяг 36%. Ще яскравішою є ця тенденція у політиці: майже 50% шведських парламентарів – жінки; з 24 міністрів уряду 13 є жінками. Порівняйте з мізерними цифрами у цих сферах в Україні.

Аби досягти таких результатів, потрібна державна політика. У Швеції, наприклад, існує міністр з питань гендерної рівності. Він відповідає за дотримання принципів рівності в різних сферах життя, від освіти до працевлаштування. У країні також існує державна агенція Омбудсмана з питань рівності, в якій працює близько 90 працівників.

Досвід Швеції свідчить про те, що рівність між жінками та чоловіками – це важливе право, але суспільство має за це право боротися.

Діти і робота: пошук сумісності

Європейське прагнення до гендерної рівності та прав індивіда породжує міф, що в Європі занепадають «сімейні цінності». І що в «слов’янському світі» родина цінується більше, ніж у західноєвропейському.

Соціологія, втім, дає іншу картину. Родину вважають «дуже важливою» частиною життя 80% німців, 85% французів, 90% шведів та 95% поляків. В Україні цифри не вищі: близько 85%.

Рівність між чоловіками та жінками може мати позитивний ефект на народжуваність дітей. Якщо сучасній жінці дати можливість поєднувати роботу з вихованням дітей, «родинні» та «кар’єрні» цінності можуть бути сумісними.

Наприклад, у Франції професійне життя жінок не надто страждає від наявності дітей. Тут нікого не здивує родина з 4-ми дітьми, мати яких працює. Народжуваність у Франції (у середньому – 2 дитини на жінку) найвища в Європі. Це більше, ніж в Україні (1,5 дитини на жінку) та більша, ніж у сусідній Німеччині (1,4).

За рахунок чого досягають таких результатів?

По-перше, народжуваність підтримують матеріально. Той з батьків, хто бере відпустку для догляду за дитиною, отримує 550євро на місяць: упродовж півроку – для першої дитини, одного року – для другої та два роки – для третьої.

Водночас дуже розвиненою є інфраструктура суспільного чи державного виховання дітей. У так звані «ясла» французькі батьки можуть віддати свою дитину вже з 3-місячного віку (!). Більшість, як правило, віддає у віці 5-6 місяців. Це недорого, і оплата залежить від рівня доходів родини.

Інфраструктура суспільного і державного виховання дітей від наймолодшого віку робить батьків значно вільнішими. Завдяки цій системі народження дитини не означає тривалого відривання матері чи батька від суспільного життя та від роботи. А тому не робить вибір «народжувати чи ні» таким драматичним.

Французький досвід свідчить про те, що для поєднання роботи та родини можна створити сприятливе середовище.

 

Життя європейців сповнене складностей, як життя всіх інших людей – але присутність жорстокості, корупції, неповаги, дискримінації та експлуатації тут значно менша, ніж в будь-де на планеті. Рух у Європу є рухом до меншої жорстокості та більшої солідарності. Солідарності, яку ми відчули на Майдані, і яка тепер має системно влаштуватися в наше життя.

 

За матеріалами Європейського простору.

Просмотров: 1205 | Добавил: Eldarium | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
© 2022 Free website builderuCoz