СВОБОДА, СПРАВЕДЛИВІСТЬ, СОЛІДАРНІСТЬ
Вівторок, 30.11.2021, 20:59
ГлавнаяРегистрацияВход Приветствую Вас Гість | RSS

Меню сайта

Допомога тут
NeedHelp ПРОФНВФ

Додайте собі!

Код:

Форма входу

Ми в соцмережах

Пошук по сайту

Главная » 2019 » Травень » 13 » ГРОМАДСЬКИЙ АКТИВ НАВЧАЄТЬСЯ ОСНОВАВ УА/ПВЗВТ У ДНІПРІ
14:09
ГРОМАДСЬКИЙ АКТИВ НАВЧАЄТЬСЯ ОСНОВАВ УА/ПВЗВТ У ДНІПРІ

Розуміючі важливість громадської  участі у євроінтеграції та використанні Угоди про асоціацію Україна-ЄС стартувало навчання на семінарах Громадської Школи Дієвих Практик ЄС #CiSEP 

Учасники та учасниці Школи – 21 представник_ця з Дніпра, Кропивницького, Чернігова, Умані, Вінниці, Львова, Білої Церкви, Краматорська, Черкас, Луцьку, Херсону, Коростишева Житомирської області, Кам'яних Потоків Полтавської області, Піщанки Вінницької області. Взагалі навчання триватиме 4 місяці. Впродовж двох семінарів, що вже відбулись, за участі українських та європейських експертів вже розглянуті інституції ЄС та процес прийняття ними рішень, познайомлено з цілями, структурою та логікою УА та з системним підходом до читання окремих частин УА/ПВЗВТ, цифрами, фактами, можливостями й загрозами щодо торгівлі України з ЄС та іншими сторонами, занурились у тему забезпечення УА/ПВЗВТ через гармонізацію українського законодавства, розібрались в устрої та функціях двосторонніх органах ЄС-Україна.

Програма навчання у Громадській Школі Дієвих Практик ЄС завжди насичена, практична, з активним залученням учасників та учасниць, тому що будується на принципах неформальної освіти та застосовує інтерактивні методи.

Рубрика "Міфи і факти щодо Угоди про асоціацію Україна - ЄС"

Міф: Підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом призведе до розірвання економічних стосунків з Російською Федерацією та країнами Співдружності незалежних держав (СНД).

Виконавець: Копнінський-Петриченко Олександр.

Розвінчання міфу:

Аргументи на спростування:

Зниження обсягу товарообігу між Україною та Російською Федерацією а також Україною та країнами СНД викликане суто економічними та політичними факторами, які значною мірою прямо чи опосередковано пов’язані з економічною та політичною нестабільністю в Україні, внаслідок зміни влади під час Революції гідності, анексії Кримського півострова, збройним конфліктом з Російською Федерацією на території Луганської та Донецької областей України, а також політичним забарвленням економічних відносин РФ щодо України в тому числі через вплив на країни СНД, в якій РФ займає домінуючу позицію, що безпосередньо не пов’язано з імплементацією Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

 

Доведення, підтримка:

Угода про асоціацію, підписання якої було започатковано 21.03.2014 року та яка остаточно набула чинності 01.09.2017 року базується на таких головних принципах, як вільна ринкова економіка, Верховенство права, належне врядування, боротьба з корупцією, боротьба з різними формами транснаціональної організованої злочинності й тероризмом, сприяння сталому розвитку і ефективній багатосторонності. (ст. 3 Розділу І Угоди). 

Одночасно, Сторони угоди домовились, що їх законодавство забезпечить застосування міжнародних документів, що використовуються у митній справі і торгівлі, у тому числі тих, що розроблені Всесвітньої митною організацією (далі - ВМО) (Рамкові стандарти забезпечення безпеки і спрощення процедур міжнародної торгівлі 2005 року, Конвенція про тимчасове ввезення (Стамбульська конвенція) 1990 року, Міжнародна конвенція про Гармонізовану систему опису і кодування товарів 1983 року), СОТ (наприклад, Угода про застосування Статті VII ГАТТ 1994), ООН (Митна конвенція про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 року, Міжнародна конвенція про узгодження умов проведення контролю вантажу на кордонах 1982 року), а також керівних принципів ЄС, таких як Митні прототипи (п. h) ч. 1 ст. 76 Угоди).

При цьому країни-учасниці СНД, а саме: Азербайджанська республіка, Республіка Вірменія, Республіка Белорусь, Республіка Казахстан, Киргизська Республіка, Республіка Молдова, Російська Федерація, Республіка Таджикистан, Туркменістан, Республіка Узбекістан  в більшості своїй є учасниками СОТ та приєднались до вищенаведених міжнародних документів.

Отже, Угода про асоціацію не містить дискримінаційних положень по відношенню до третіх країн, в тому числі Російської Федерації та країн учасниць СНД, які одночасно приймають участь у СОТ та мають однакові з Україною механізми економічної взаємодії у сфері міжнародної торгівлі.

СНД було створено 08 грудня 1991 року (Біловезька угода). Статут СНД прийнято 22 січня 1993р. і до цього часу не підписано Президентом України і не ратифіковано Верховною Радою, отже, Україна, яка не підписала Статут СНД фактично, де-юре не є дійсним членом СНД, а перебуває в СНД на особливому статусі, який випливає із ратифікованої нею Біловезької Угоди разом із застереженнями. Проте, окрім політичної складової, в рамках СНД існує різноманіття торгових зовнішньоекономічних та правових угод, до яких Україна приєдналась та виконує. Отже, економічні передумови їх припинення та розірвання наразі відсутні.

Але, слід зазначити, що в останні роки СНД втрачає важелі економічного та політичного впливу на країни-учасниці, про що зокрема свідчить нова форма економічного співробітництва у формі Митного союзу, до якого входять  Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан та Росія, який почав свою роботу з 01 січня 2015 року.

Формування нового Митного союзу на пострадянській території з врахуванням започаткованої в 1997 році Організації за демократію та економічний розвиток – ГУАМ, яка є міжнародною регіональною організацією, до складу якої входять Республіка Азербайджан, Грузія, Республіка Молдова та Україна, підтверджують факт того, що підґрунтя до змін в економічних взаємовідносинах між країнами СНД та Україною, було закладено задовго до імплементації Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Проблематикою економічної взаємодії країн СНД є політичне домінування РФ у структурах СНД та прийняття рішень і угод, які фактично спрямовані на обслуговування політичних інтересів Російської федерації через економічну взаємодію.

Яркими прикладами наведеного тезису можуть слугувати наступні події:

Одностороннє припинення постачання газу в 2008-2009 роках з боку Росії в порушення міжнародних угод(газова війна).

Торгівельно-економічне протистояння між Україною та Росією предметом якої стали молочні продукти (сирна війна) в першій половині 2012 року розпочалося в наслідок боротьби за російський ринок збуту, та було використане як інструмент економічного тиску на Україну з боку Росії.

Торговельно-економічне протистояння між Україною та Росією влітку 2013 року, викликане забороною продажів у Росії продукції української кондитерської компанії «Roshen», що було використано як інструмент економічного та політичного тиску на Україну з боку Росії.

14 серпня 2013 року митна служба Росії внесла всіх українських імпортерів до переліку «ризикованих», що призвело до фактичної блокади поставок товарів з України до Росії. В подальшому були введені посилені заходи контролю щодо товарів при перетині кордону з України до Росії, пов’язані в тому числі і з блокуванням транзитних товарів на кордоні.

Наведені вище події відбувались в період до підписання Угоди про асоціацію, що свідчить про відсутність її економічного впливу на взаємовідносини між Україною, Росією та країнами СНД та існування при цьому багатьох економічних чинників, які випливали із суто політичних рішень, спрямованих на утиск експортно-імпортних операцій пов’язаних з Україною.

Так, з аналізу можна визначити, що падіння обсягів експорту та імпорту між Україною та Росією почалось до Укладення угоди про асоціацію, початку збройного конфлікту на Донбасі та анексії Кримського півострова.

 

В подальшому товарообіг між Україною та Росією і країнами СНД знижується в декілька разів.

 

Зниження товарообігу між Росією та Україною з 2014 року логічно пояснюється введенням взаємних економічних санкцій, внаслідок анексії Кримського півострова та збройного конфлікту на Донбасі, зокрема взаємні заборони на авіасполучення між Україною та РФ, взаємні заборони на ввезення на митну територію країн широкого переліку товарів продовольчого та промислового призначення на протязі 2015 – 2018 років.

Одночасне зниження товарообігу між Україною та країнами СНД також пояснюється з одного боку вищенаведеними об’єктивними чинниками (опосередковано це втрата виробничих потужностей, логістичних центрів, шляхів сполучення, сировинної бази і.т.п. через анексію Кримського півострова та територій внаслідок збройного конфлікту на Донбасі), а з іншого боку - суб’єктивними чинниками, серед яких є падіння попиту на Російські товари через сприйняття даної країни, як країни-агресора.

При цьому слід зазначити, що вже після набуття чинності Угоди про асоціацію, незважаючи на вищенаведені фактори, спостерігається пожвавлення товарообігу між Україною та Російською федерацією, згідно наступних відомостей Державного комітету статистики України за 2017 – 2018 роки, а саме:

 

Експорт товарів до Росії(вибірково перші позиції):

Алкогольні й безалкогольні напої  -  +50,1%

Ефірні олії - +32,5%

Електричні машини та како-продукти - +18,0%

Сіль й каміння - 14,3%

 

Імпорт товарів з Росії до України(вибірково перші позиції):

Нафтопродукти - +81,6%

Органічні хімічні сполуки - +68,3%

Антрацит - +66,5%

Вироби з чорних металів - +29,8%

 

Також, слід розглянути Товарообіг між Україною, та іншими країнами СНД:

За 2018 рік загальний товарообіг з Республікою Білорусь склав 5321,4 млн. долл. США і в порівнянні з 2017 роком збільшився на 768,2 млн. долл. США або на 16,9%.

Загальний товарообіг (товари та послуги) між Україною та Республікою Молдова за результатами 2018 року склав 983,5 млн. дол. США (дані Держстату України).

Обсяг торгівлі товарами становив 907,4 млн. дол. США. При цьому експорт товарів склав 789,3 млн. дол. США, збільшившись порівняно з 2017 роком на 11,4%. Імпорт товарів склав 118,1 млн. дол. США, збільшившись на 10,6%.

За інформацією Держстату України, за 2017 рік зовнішньоторговельний обіг товарами та послугами України з Республікою Узбекистан становив 303,9 млн. дол. США (у 2016 р. 223,0 млн. дол. США) і збільшився в порівнянні з 2016 роком на 80,9 млн. дол. США або на 36,3%, при цьому товарами становив 289,8 млн. дол. США (у 2016 р. - 213,5 млн. дол. США) і збільшився по відношенню до 2016 року на 35,8% або на 76,3 млн. дол. США.

Також за підсумками 2017 -2018 років є тенденція у збільшенні товарообігу між Україною та Азербайджаном і Вірменією.

Вищенаведене свідчить, що після імплементації Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, автоматичного руйнування та розриву економічних зв’язків з Російською Федерацією та країнами СНД не відбулось. При цьому, суб’єкти господарювання, зацікавлені у співпраці з зазначеними країнами, знаходять шляхи співпраці в нових економічних умовах та розвивають співробітництво.

Використані матеріали:

- Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

- Угода про створення Співдружності Незалежних Держав.

- офіційні сайти посольств України в країнах СНД.

- інтернет сайти:

https://zakon.rada.gov.ua

http://ata.ucci.org.ua

https://uapress.info

http://www.e-cis.info

https://www.eurointegration.com.ua

https://www.bbc.com/ukrainian

https://commons.com.ua

https://tyzhden.ua

https://businessviews.com.ua

https://mtu.gov.ua

http://guam-organization.org/

 

Дивіться також:

ЗАКІНЧИЛОСЯ НАВЧАННЯ У ГРОМАДЯНСЬКІЙ ШКОЛІ ДІЄВИХ ПРАКТИХ ЄС CISEP РІВЕНЬ А

В ОДНОЙ ЗОНЕ С ЕС

ВІД МІФІВ ДО ФАКТІВ: НАВЧАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДИ ПРО УГОДУ ПРО АСОЦІАЦІЮ З ЄС

ГРОМАДСЬКА ШКОЛА ДІЄВИХ ПРАКТИК ЄС (CISEP) ІНФОРМУЄ

ВІДКРИТО КОНКУРС ЗАЯВОК НА УЧАСТЬ: Громадська Школа Дієвих Практик ЄС (CiSEP)

Просмотров: 955 | Добавил: Eldarium | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
© 2021 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz