СВОБОДА, СПРАВЕДЛИВІСТЬ, СОЛІДАРНІСТЬ
Середа, 08.12.2021, 08:59
ГлавнаяРегистрацияВход Приветствую Вас Гість | RSS

Меню сайта

Допомога тут
NeedHelp ПРОФНВФ

Додайте собі!

Код:

Форма входу

Ми в соцмережах

Пошук по сайту

Главная » 2021 » Жовтень » 26 » НА КІНОЗУСТРІЧІ ГОВОРИЛИ ПРО ВІЙНУ, ЇЇ ПСИХОЛОГІЧНІ НАСЛІДКИ І ПОДОЛАННЯ
21:31
НА КІНОЗУСТРІЧІ ГОВОРИЛИ ПРО ВІЙНУ, ЇЇ ПСИХОЛОГІЧНІ НАСЛІДКИ І ПОДОЛАННЯ

У місті Дніпро пройшов спільних захід Кіноклубу медіапросвіти з прав людини «Потенціал» та Veteran Hub Дніпро. До перегляду та обговорення для широкою аудиторії представили фільм французького режисера Лорана Бекю-Ренара «Про чоловіків та війну».

Події у фільмі відбуваються впродовж 2008 – 2013 років у реабілітаційних центрах Каліфорнії, Невади, Гаваїв, Тенесі. Опинившись серед долини Напа, у каліфорнійському реабілітаційному центрі для ветеранів війни, які страждають на ПТСР, глядач зустрічає чоловіків, яких зневага світу доводить до люті та відчаю. Але із часом, завдяки зусиллям терапевта-новатора Фреда Ґусмана, вони виявляють власну глибоку людяність. Авторам стрічки вдалося знайти особливий підхід до їхніх крихких душ та історій. Завдяки надзвичайній професійній інтуїції режисери спромоглися створити атмосферу інтимності та щирості, у якій вони намагаються дослідити теми прощення, довіри, вини та пекучого сорому за жорстокі діяння, скоєні під час війни.

 

Станом на 01.07.2021 року в Україні 423 076 учасників АТО/ООС, серед яких 21 789 жінок. Висококваліфікована психологічна допомога має велике значення для повернення до мирного життя не тільки для самих військових, а й для українського суспільства загалом.

Згідно з інформацією, що розміщена на сайті Міністерства у справах ветеранів Україні, одним з пріоритетів їх діяльності залишається реалізація програм психологічної реабілітації ветеранів АТО.

За результатами дослідження «Ефективність мобільних бригад соціально-психологічної допомоги учасникам бойових дій» організованого Українською фундацією громадського здоров’я», за підтримки Фонду ООН, близько 57% ветеранів потребують психологічно підтримки. Також дослідження показало, що учасники бойових дій найчастіше потребують психологічної допомоги через конфлікти у родині  – 54%, психосоматичні прояви стресу (порушення сну, апетиту, тривожність) – 24%, неконтрольовані приступи агресії – 12%, думки про суїцидальну поведінку/самоушкодження  –  6% та проблеми з надмірним вживанням психоактивних речовин – 4%.  

 

 «Тема війни складна, чуттєва, болюча. Тому я готувалася до непростої кінозустрічі, розраховуючи на власну витримку і толерантність та фахову підтримку психологині Валентини Проніної, кейс-менеджерки Veteran Hub Дніпро. Вона має досвід реабілітаційної роботи з українськими воїнами, що повертаються з зони бойових дій на сході України» - говорить модераторка Наталя Жебрик.

Який відбиток залишає війна? Як можливо впоратись з виною, прощенням, знову жити та довіряти? Чи вдалося режисерам розкрити тему війни і її наслідків у фільмі? – в пошуках відповідей на такі питання почався перегляд.

Доволі довгий за тривалістю фільм та відверті особисті сповіді героїв фільму – американських військових, що проходять реабілітацію у чотирьох різних реабілітаційних центрах Сполучених Штатів Америки, інтерв’ю з членами їх родин, витримували не всі глядачі. Хтось виходив на певний час, потім - повертався, хтось  - ні. З огляду на хвилюючу атмосферу під час перегляду, на середині фільму до присутніх поставили питання – як ви почуваєтесь? чи є потреба щось проговорити? чи потрібні коментарі від психологині?

«Важко дивитися і слухати, - із сльозами на очах промовила одна з глядачок – дивлюся і думаю, що так хочеться побачити, як хлопцям стане легше. Мені здається, що лише говорити, як це відбувається на екрані у центрах, замало, їм потрібна більша допомога. Я не бачу, що їм стає краще. Все чекаю - чи буде гарна кінцівка?»

Тож фільм було переглянуто до кінця, і тишу порушили стримані коментарі від глядачів та глядачок:

«Так, хлопцям дуже важко. Мабуть ми побачили найскладніші випадки ПТСР, проте вже усвідомлені, а це перший крок до одужання, до нормального життя. Хлопці стали на довгий шлях, де без фахової допомоги не впоратися. В мене крутиться думка – чи все для них зроблено? Що ще можна зробити?»

«Я думаю, що має бути безоглядна підтримки дружини, безумовне розуміння болю і проблеми чоловіка, тоді швидше піде лікування. А ще – чоловікам варто додати щастя і радості в їх життя. Наприклад, робити те, що радує, звертати увагу на прекрасне, долучатися до творчих подій, спілкуватися з гарними людьми. Особисто мене такий підхід витягнув з важкої хвороби.»

«Я побачив дуже сильний фільм. Режисерська робота вражає. Вдалося зафільмувати щирі розповіді та емоції, передати протяжність процесу реабілітації та скласти виважену кінорозповідь. Недаремно фільм має нагороди міжнародних фестивалів, це відчувається.»

Доречі, фільм «Про чоловіків та війну» має такі міжнародні нагороди: 2014 – Найкращий повнометражний документальний фільм на Міжнародному фестивалі документального кіно в Амстердамі; 2015 – Спеціальний приз журі на МКФ у Сан-Франциско; 2015 – Головний приз журі за кінодокументалістику на кінофестивалі Little Rock.

Під час перегляду та обговорення фільму, Валентина Проніна, психологиня, давала свої фахові коментарі та пояснення:

  • Люди страждають від самотності, але, нажаль, сидять по домівках, не йдуть в спільноту. Таку поведінку обумовлено нашою ментальністю. Проте спільні перегляди фільмів та їх обговорення дають неабияку психологічну допомогу, розширюють світосприйняття за рахунок особистого досвіду кожного і кожної з групи, що висловились. Саме через проговорювання та проживання травмуючих подій і дискомфортних почуттів, йде зцілення, відновлення та повертається цінна можливість жити повним життям. Реабілітація та подолання ПТСР - процес непростий, індивідуальний, іноді йдуть роки роботи з психологом. Та все починається з першого кроку – визнати свою проблему, вийти з власної «мушлі», піти до людей, звернутися до  фахівця.

Нині в Україні під подвійним підпорядкуванням  Мінветеранів та МОЗ  працюють Центри соціально-психологічної реабілітації. Вони  надають кваліфіковану психологічну, соціальну, реабілітаційну та інформаційно-консультаційну допомогу ветеранам війни, учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей. У 2019 році послугами центрів соціально-психологічної реабілітації скористалися 13 004 учасників АТО та 12 205 членів їх сімей.  У 2020 році бюджетне фінансування передбачало можливість психологічної реабілітації понад 6 тисяч ветеранів, зазначено на сайті Міністерства у справах ветеранів Україні.

Нормативна база

 

Просмотров: 32 | Добавил: Eldarium | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
© 2021 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz