СВОБОДА, СПРАВЕДЛИВІСТЬ, СОЛІДАРНІСТЬ
Tuesday, 17.05.2022, 05:01
ГлавнаяРегистрацияВход Приветствую Вас Guest | RSS

Меню сайта

Допомога тут
NeedHelp ПРОФНВФ

Додайте собі!

Код:

Форма входу

Ми в соцмережах

Пошук по сайту

Главная » 2016 » July » 5 » ПРАВА ЛЮДИНИ – ДЕМОКРАТІЯ – Е-ДЕМОКРАТІЯ
23:38
ПРАВА ЛЮДИНИ – ДЕМОКРАТІЯ – Е-ДЕМОКРАТІЯ

Голова Громадської палати Дніпропетровської області Наталя Жебрик прийняла участь у міжнародному форумі "Електронна демократія для змін". Цей дводенний міжнародний форум проходив з 30 червня по 01 липня 2016 року у Вінниці та поєднав представників органів влади, громадянського суспільства, ІТ-сектору, наукового середовища, ЗМІ з України, Польщі та Молдови.

Що означає  е-демократія? Як вона пов’язана з правами людини? Демократичні вибори, права людей, верховенство права, відкриті дані та активне залучення громадян до громадського життя – такий ланцюжок, що веде до електронної демократії та активних дій для покращення життя в громадах та контролю за владою. Прозорість, підзвітність, участь – принципи, на яких будується електронна демократія в усьому світі. В тому числі в Україні.  Її три складники – дані, влада та користувачі.

Відкриті дані (інформація) – це одна з глобальних цілей сталого розвитку та основа демократичного розвитку держави. Але не всі форми даних прийнятні для звичайного користувача і тому потребують додаткового опрацювання IT-фахівцями. Також важливо, щоб даних було не тільки багато, а щоб вони були актуальні(свіжі та на потребу часу), правдиві та у зрозумілій для користувачів формі. Отже, якщо нові технології допомагають включенню цільової аудиторії, тоді вони зможуть стати інструментом е-демократії .

В цілому, державна політика України сприяє доступу до даних. Вже сьогодні прийнято ряд законів, положень, створено спільний дорадчий орган влада-громада, розроблено дорожню карту розвитку. Наразі велику актуальність в Україні має розвиток електронних послуг(всього їх майже 80 по 20 напрямках), у перспективі протягом трьох років всі послуги будуть переведені у електронні. Завдяки активності громадських діячів, процеси впровадження е-демократії прискорюються.

Лідером електронного спілкування громадян із владою в Україні є Вінниця. Вже зараз е-демократія в цьому місті – це Центр надання адміністративних послуг, що за день приймає майже 3000 осіб; Петиції та звернення громадян та отримання відповідей; підключення до системи закупівель «Прозорро»; відкритий бюджет (доступний бюджет у трьох виглядах: таблиці, інфографіка, мапа міста); оприлюднення відкритих даних (88 наборів), в тому числі про діяльність ОМС; бюджет громадських ініціатив, що складає 5млн.грн., виділених на впровадження громадських ініціатив за конкурсом(бюджет участі).

Стосовно нашого міста, приємно відзначити, що Дніпро є одним з тих міст, де з охотою впроваджують сучасні системи доступу до баз даних.

Насичене життя в будь якій країні відбувається не тільки в великих містах, але й в малих, в глибинці. Сьогодні децентралізація наближає мешканців до влади та заохочує до активності та відповідальності за свої території. Чи готові користувачі  звертатись до баз даних? По-перше, не всі громадяни – просунуті користувачі Інтернету та комп’ютеру , або хоча б обізнані на початковому рівні. Дослідження показують, що серед користувачів більше жінок та людей середнього віку. Молодь є найбільш обізнаною аудиторією та швидше завоює нові напрямки. До того ж громадянам потрібен якісний доступ до мережі Інтернет: по даним на літо 2016 року, покриття площі України  - лише 62%.

Коротко про світовий досвід . Корея є лідером е-демократії та е-врядування.  Це стало можливим, в першу чергу, завдяки розвинутості ІT-технологій та освіті  громадян.

На високому рівні функціонує е-демократія у Нідерландах. Приклади відкритих даних: метеорологічні дані з космосу; мапа – смарт сити про каналізаційні мережі; вартість нерухомості у будь якої місцевості; розповсюдження хвороби Лайма(хвороба від укусу кліща); події у різних кварталах Амстердаму(інтерактивна карта). Проблеми: несумісність даних, затримка отримання державних даних по запиту, низька залученість громадян та необхідність їх заохочення до користування.

На старті розвитку е-демократія у Молдові. Влада були змушена йти за змінами у країні: кожний громадянин, маючи смартфон та інші пристрої, включаючи дрони, зміг створювати контент та формувати бази даних. Водночас  виникла потреба у відкриті держаних даних. Наприклад, у відкритому доступі дані про будівельні компанії, що інформують громадян про їх надійність: керівництво компанії, наявність ліцензій та її строк, та інші.

Отже, щоб е-демократія розвивалась в Україні, мають розвиватись всі три її складники - дані, влада та користувачі, та має бути політичне рішення щодо активного впровадження  е-демократії в країні.

До відома :

Один з найкращіх інформаційних порталів в Україні :

Єдиний веб-портал використання публічних коштів: Edata

e-data.gov.ua/

Електронна система публічних закупівель ProZorro

https://prozorro.gov.ua/

Сучасний український сайт для думаючих читачів.

http://texty.org.ua/

Наталя Жебрик, голова Громадської Палати Дніпропетровської області

Просмотров: 1007 | Добавил: Eldarium | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
© 2022 Free website builderuCoz