СВОБОДА, СПРАВЕДЛИВІСТЬ, СОЛІДАРНІСТЬ
Субота, 04.12.2021, 01:06
ГлавнаяРегистрацияВход Приветствую Вас Гість | RSS

Меню сайта

Допомога тут
NeedHelp ПРОФНВФ

Додайте собі!

Код:

Форма входу

Ми в соцмережах

Пошук по сайту

Главная » 2015 » Травень » 26 » У ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ ВІДБУЛИСЬ «ДІАЛОГИ ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ»
22:45
У ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ ВІДБУЛИСЬ «ДІАЛОГИ ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ»

600 старшокласників шкіл м.Дніпропетровська та м.Перещепино Дніпропетровської області в період з 4 квітня по 15 травня 2015 року прийняли участь у Кампанії «Діалоги про права людини». Організатором заходів виступила ВГО «Громадська палата України» у Дніпропетровській області.

Активістки-тренерки громадської організації загалом провели 19 тренінгів та залучили в якості ведучих 9 студенток та 3 студента юридичного факультету ДВНЗ «Дніпропетровського транспортно-економічного коледжу». Головною метою тренінгів було провести діалог про права людини та фундаментальні свободи, принципи толерантності та миру що відносяться до європейських цінностей. 

Впродовж кожного з тренінгів було переглянуто фільм «Історія прав людини» та декілька роликів за темою окремих прав та свобод за Всесвітньою Декларацією про права людини. А саме «Право на життя», «Тортури заборонені», «Проти дискримінації», «Ми всі народжені вільними і рівними», «Право за приватне життя», «Ми не винні, поки не доведено зворотнє», «Право на судовий розгляд», «Ми всі рівні перед законом», «Свобода самовираження», «Шлюб та сім’я», «Право на демократію», «Права трудящих».

Кожен раз фільм та ролики діти переглядали з інтересом, у тиші. У запропонований діалог після перегляду включалися повільно. Говорили про важливість дотримання прав людини, про толерантність та мир, про активістів-правозахисників, про те, що може зробити кожен з нас для дотримання прав та свобод.

Радість, страх, тривога, гордість, ненависть, біль, позитив - такі почуття викликали історії героїв роликів про права людини. Діти говорили про співчуття, яке виникає до тих, чиї права порушено. Та, на жаль, згадували про факти порушень по відношенню до себе. Говорили про необхідність висловлювати свою думку, про важливість відновити справедливість, про те, що «не треба поспішати з висновками, треба розбиратися в ситуації без конфліктів».

Старшокласники говорили про те, що по на їхню думку добре і правильно, що є права і є правила і потрібно їх захищати, а за порушення треба карати інакше «ніхто не буде поважати життя і всі люди будуть в небезпеці», «буде війна і беззаконня , людей будуть вбивати і мучити». Згадували події на Донбасі, та й зовсім поряд, у дворі будинку, на вулиці, в школі, можуть бути порушені права людини.

Декілька яскравих фраз: «Життя - найголовніше», «Право на життя - найважливіше, без нього немає сенсу в інших», «Коли немає війни в країні, тоді безпечно», «Якщо людина була під тортурами, віна обов'язково буде чинити так само», «Треба давати здачу»,«Ми можемо доброту розвивати».
Що може зробити кожен з нас, щоб права не порушувалися? Ось відповіді дітей: «почати з себе, не порушувати», «бути сильним і постояти за себе», «садити злочинців і виховувати дітей у школах», «подзвонити в міліцію», «захищати молодших», «не воювати». Лунало  й інше: «розтрілювати порушників», «потрібна смертна кара».

Для того, щоб діалог під час тренінгу проходив конструктивно, було обрано «Рух за світлофором»: до певного кольору «світлофора» були доречні певні питання. Наприклад, якщо питання, поставлене ведучим, стосувалось позитивного ставлення до ситуації («жовте світло»), то критичні висловлювання були недоречні, вони дозволялися коли загорялось «чорне світло». Під час «червоного» говорили про почуття, «білого» - про факти, «зеленого» - надавали пропозиції для змін. Учасники діалогів з розумінням поставилися до правил. А ведучі переконалися, що «Рух за світлофором» дуже коректно регулює спілкування і структурує питання-відповіді.

Серед 19 тренінгів був один особливий. Все, починаючи від місця проведення, настрою учасників, зайвого втручання вчителів, було не так, як очікували. В актовому залі зібралися близько 90 старшокласників. На питання - чому так багато дітей, адже домовлялися до 30 осіб? Нам пояснили, що тема важлива, нехай просвіщаються усі.
Звичайно, з такою величезною аудиторією спілкуватися, як запланували, не вийшло б. Але і наша пропозиція провести діалог не знайшло підтримку: "Навіщо нам говорити? Ми прийшли вас послухати" (репліка з залу). І все ж, було переглянуто фільм про права людини і після, озвучені питання для обговорення.
Що б підштовхнути учнів до відповідей і змусити показати свої знання перед гостями, вчителі підбадьорювали: "Не ганьбіть школу, відповідайте!" А потім і зовсім стали поіменно призначати тих, хто відповідає.
Апогеєм зустрічі стало наступне. На запитання ведучої "Які ви можете навести факти порушень прав людини?", вчителька змусила дітей хором відповідати на її додаткові запитання:
- Як я вас вчила? Існує дискримінація чоловіків і жінок?
- Так! - Діти хором.
- Кого швидше візьмуть на роботу, чоловіка або жінку?
- Чоловіка! - Діти хором.
- У кого плата більше, у чоловіків або у жінок?
- У чоловіків! - Знову хором відповіли діти.
Постає питання: невже треба змусити дітей завчити все це і відповідати під тиском? Невже вільно спілкуватися неприпустимо? А креативно мислити заборонено?
В одній з анкет зворотного зв'язку було майже послання. Дев'ятикласник написав, що тема прав людини заїжджена, не актуальна, навряд чи кому цікава. Краще "вибирати незвичні теми" і "розвивати незалежну думку, мистецтво бути унікальним, йти проти натовпу".
Саме під час зустрічі у старшокласників була можливість висловити свою незалежну думку, показати унікальність суджень. Так чому не вийшло? Певно подолати тиск, незручність і відкритися було складно.

В цілому по проведенню тренінгів можна зробити висновок, що формат діалогу школярам не звичний, але викликав інтерес і бажання дізнатися більше. Згідно результатів проведеного анкетування 90% учнів оцінили проведені заходи як «цікаві» та «дуже цікаві», 9%  – «не звичні» та «доступні», 1%  – «не цікаві». Інформацію, що отримали на тренінгу, назвали «важливою» 85% учнів, та 60% учнів позначили що «поділяться інформацією з іншими». Більше дізнатись про права людини виявили бажання 95% учнів. Майже 30 старшокласників виявили бажання долучитися до просвітницьких заходів у якості ведучих.

Для команди активістів, що проводили тренінги, кожен візит до старшокласників був сповнений передчуттям приємної зустрічі, очікуванням цікавого діалогу та підтримки у розумінні цінності прав людини. А коли на прощання діти дякували нам за зустріч та запрошували ще, то була найкраща оцінка!
Важливо зазначити, що з кожною зустріччю, з кожним проведеним тренінгом ведучі (студенти) відчували себе впевненіше, вільніше трималися перед однолітками і поліпшували своє вміння вести діалог. Деякі запропонували провести тренінги у школах, які закінчили. Їм важливо поділитися новою інформацією з учнями рідної школи і показати себе з кращого боку. Одна із студенток-ведучих залишили такий відгук: «Цей проект дав мені поштовх на майбутнє, зародив в мені бажання займатися чимось новим і важливим абсолютно безкорисно, не вимагаючи плати. Допомагати людям, захищати їх права і свободи. Думаю, що саме тепер я зрозуміла, як важливо стати хорошим і чесним юристом, і як вони необхідні в сучасному суспільстві».

Формат, в якому було проведено діалоги про права людини, дуже сподобався кільком школам міста. Організаторів запросили обговорити теми нових зустрічей і, можливо, довгострокове співробітництво.

 До речі, Кампанія «Діалоги про права людини» - це одна із складових Проекту «За права людини» ВГО «Громадська палата України», що стартував 7 серпня 2014р. і завершитися 31 грудня 2015р. На даний момент можна сказати про реалізацію 40% запланованого. Вже проведені: інформаційно-просвітницька кампанія про важливість освіти у сфері прав людини, Кампанія «За безпечний інтернет без мови ненависті», просвітницька виставка «Кожен має право знати свої права», Кампанія «Діалоги про права людини».

Приємно відзначити, що Проект починався з ініціативи двох активісток. За 9 місяців до роботи Проекту приєдналося 5 активісток -дорослих, 14 старшокласників і 22 студента. В цілому учасниками заходів Проекту стали близько 2000 дітей і 550 дорослих.

Це перший подібний проект на Дніпроперовщині.

 

 

Наталя Жебрик, голова ВГО «Громадська палата України» у Дніпропетровській області.

Просмотров: 1067 | Добавил: Eldarium | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
© 2021 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz